Úrad práce

6.jpg

Ak ste nezamestnaní, musíte sa po určitej dobe nahlásiť na úrad práce, ktorý za vás bude odvádzať sociálne a zdravotné poistenie a vyplácať sociálnu podporu v nezamestnanosti. Úrad práce pomáha nezamestnaným v ťažkej životnej situácii a snaží sa im byť nápomocný pri hľadaní novej pracovnej pozície. Podpora v nezamestnanosti je vždy vypočítaná z vašej predošlej mzdy. Na úrade práce môžete byť zaregistrovaní po dobu cca pol roka, potom sa vám výška poskytovanej podpory zmenšuje.

Úrad práce tiež pravidelne vyvesuje zoznam voľných pracovných miest, takže sa ešte pred prihlásením na úrad môžete sami informovať a pokúsiť sa dané miesto získať. Miesta sú prístupné buď na pobočkách jednotlivých pracovných úradov alebo na internetovej výveske.

Úrad práce poskytuje na svojich internetových stránkach, ale i pobočkách poradenstvo ohľadom spísania životopisu, rozosielanie pracovných ponúk a taktiež zháňanie pracovných pozícií. Pokúsi sa vám uľahčiť nájdenie vhodnej práce v čo najkratšom čase. Poradí vám so všetkými formalitami spojenými s prácou v zahraničí alebo vás starostlivo prevedie procesom, ako si vyhľadať pracovné ponuky na internete. V prípade, že nemáte skúsenosti s písaním životopisu alebo oslovovaním potenciálnych zamestnávateľov vám úrad práce poskytne poradenstvo zdarma. Pri internetovej registrácii na portáli úradu práce si môžete nechať zasielať nové pracovné pozície prostredníctvom vášho emailu.

Ponuka prác úradu práce

Prostredníctvom vyhľadávača na stránkach pracovného úradu si podľa vami zvolených parametrov môžete vyhľadať pozíciu presne podľa vašich predstavami. Následne iba kontaktujete zamestnávateľa, ktorého kontakt nájdete na stránkach úradu a dohodnúť si pracovný pohovor.

Aj keď ste evidovaní na úrade práce, môžete sa ďalej aktívne venovať hľadaní vhodného pracovného miesta. Úrad práce hodnotí túto aktivitu veľmi kladne pri priznávaní podpory v nezamestnanosti a vyplácanie sociálnych dávok. Pokiaľ si nájdete prácu bez prispenia úradu práce, jednosuše sa po podpísaní zmluvy z evidencie odhlásite. Celý proces je veľmi jednoduchý.

Všetky úrady práce sa snažia svojim klientom nielen pomôcť pri hľadaní nového zamestnania, ale tiež im zaistiť potrebnú kvalifikáciu. V prípade, že ste vzdelanie v odbore, ktorý už dlhú dobu vykazuje stop stav v prijímaní nových pracovníkov, úrad práce vám môže pomocou získať kvalifikáciu v úplne novom odbore. Dotyčný tak má po absolvovaní rekvalifikačného kurzu oveľa väčšiu šancu na získanie pracovného uplatnenia ako kedykoľvek predtým. Kurz je bezplatný a je poskytovaný len v prípade, ak je získanie práce v pôvodnom odbore takmer nemožné a tento stav trvá dlhšiu dobu. Počas rekvalifikácie poberá dotyčný naďalej podporu v nezamestnanosti. Po absolvovaní rekvalifikačného kurzu sa prudko zvýši vaše šance na získanie pracovného miesta, v niektorých prípadoch vám ihneď po absolvovaní takého kurzu miesto ponúkne sám pracovný úrad. Podpora je odobratá len v prípade, že nezamestnaný neplní podmienky rekvalifikačného kurzu alebo tento kurz nedokončí. V takom prípade je možné, že po ňom bude požadovaná náhrada kurzovného.

Rekvalifikácia

Ak máte vzdelanie alebo prax v odbore, v ktorom je ťažké uplatnenie, mali by ste počítať s možnosťou nedostatku pracovných miest a sami sa snažiť vzdelávať aj v iných oblastiach. Ak budete mať komplexnejšie vedomosti ako iba zo svojho odboru, bude hľadanie práce na vlastnú päsť alebo s prispením pracovného úradu oveľa jednoduchšie. Jazykové a rekvalifikačné kurzy sú v nebídce nielen pracovných úradov a dokážu spestriť životopis.